| Reserve (bedragen x € 1.000) | Nut, noodzaak en bestaansrecht | Boekwaarde 31-12-2026 | Storting | Onttrekking | Boekwaarde 31-12-2027 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Algemene reserve | |||||||
| Algemene reserve (algemeen) | De algemene reserve vormt een buffer om financiële tegenvallers op te vangen en wordt in dit verband gerekend tot de zogenoemde weerstandscapaciteit van de gemeente. De algemene reserve wordt gevormd uit batige rekeningsaldi. De algemene reserve is in principe vrij aanwendbaar. | 17.812 | 65 | 17.747 | |||
| Totaal algemene reserve | 17.812 | 65 | 17.747 | ||||
| Bestemmingsreserves | |||||||
| Herfinanciering AJC Hoogezand | Deze reserve vloeit voort uit de herfinanciering van het schoolgebouw van het Dr. Aletta Jacobscollege en is ingesteld om in 2042 de grond onder het huidige gebouw terug te kunnen kopen. | 925 | 130 | 1.055 | |||
| Duurzaamheidsinvesteringen | In de Najaarsnota 2021 is deze reserve ingesteld voor het revolverend fonds. Dit fonds dient ter dekking van duurzaamheidsinvesteringen in gemeentelijk vastgoed. Het draagt bij aan de algemene doelstellingen rondom duurzaamheid en de wettelijke verplichtingen die hiermee samenhangen. | 319 | 319 | ||||
| Hart van Muntendam | Deze reserve is gevormd ter dekking van niet activeerbare kosten voor het Centrumplan Muntendam zoals sloopkosten en tijdelijke huisvesting van het dorpshuis. | 1.734 | 1.734 | ||||
| Beeldende kunst | De gelden uit de reserve worden besteed aan de realisatie van beeldende kunst in de openbare ruimte, raadsbesluit 28-11-2019. | 91 | 91 | ||||
| Onderhoud beeldende kunst | De gelden uit de reserve worden besteed aan onderhoud van beeldende kunst in de openbare ruimte. | 70 | 70 | ||||
| Nieuwbouw Midwerk | De reserve is ingesteld ter dekking van de eenmalige niet activeerbare kosten in het kader van de nieuwbouw Midwerk, vnl. de tijdelijke huisvesting aan de Vredenburgweg. De nieuwbouw Midwerk is in juni 2026 opgeleverd. De afwikkeling van de oplevering van de tijdelijke huisvesting aan de Vredenburgweg loopt nog. Op dit moment wordt verwacht dat de reserve ultimo 2026 nihil is. | ||||||
| Accommodatiefonds | De reserve is gevormd voor het op aanvraag verlenen van subsidies voor twee doeleinden: 1. Voor alle projecten op het gebied van (vervangende) nieuwbouw, uitbreiding, groot en / of technisch onderhoud en technische- en functie verbeterende aanpassingen aan de eigenaren van accommodaties. 2. Voor de aanleg, onderhoud of vervanging van speel- en trainingsvelden en/of veldverlichting. | 184 | 184 | ||||
| PAW Steendam-Tjuchem | De ontvangen subsidie "Programma Aardgasvrije Wijken" wordt in een bestemmingsreserve gestort. Vanuit deze reserve kunnen de kosten van een integraal versterkingstraject in Steendam-Tjuchem worden gedekt. Dit traject zal samen met het verduurzamen en aardgasvrijmaken van panden worden uitgevoerd. | 66 | 8 | 58 | |||
| Inflatiebuffer | De reserve, ingesteld bij de rekening 2022, is bedoeld om de sterk stijgende kosten te kunnen compenseren. | 1.271 | 107 | 1.164 | |||
| Opvang ontheemden Oekraïne | Deze reserve is ingesteld bij de Jaarrekening 2022 voor de financiële opgaven en mogelijke risico's met betrekking tot de opvang van Oekraïners. | 2.000 | 2.000 | ||||
| Grondexploitaties | Door het instellen van deze reserve is het mogelijk om de resultaten van de bestaande grondexploitaties via de reserve te muteren zonder dat de begroting- of het jaarrekeningresultaat direct wordt beïnvloed. Gezien onze ambitie om het aantal ontwikkellocaties te vermeerderen met hierdoor een toename in de omvang van grondexploitaties is dit gewenst. De reserve is ook om risico’s in de grondexploitaties op te vangen. | 5.068 | 2.543 | 91 | 7.520 | ||
| Opvang Zuidbroek | Deze reserve is ingesteld bij de Jaarrekening 2022, de middelen die zijn ontvangen van het COA voor de opvang van asielzoekers in Zuidbroek zijn in deze reserve gestort. Er is € 1,1 miljoen beschikbaar voor de dorpen Zuidbroek en Noordbroek. | 616 | 616 | ||||
| Volkshuisvestingsfonds | Dit fonds is bedoeld om goedkope koopwoningen in de meest kwetsbare gebieden te verduurzamen. | 3.248 | 310 | 2.938 | |||
| Investeringsagenda Dorpen en Wijken | Deze bestemmingsreserve is bedoeld om te kunnen investeren in de plannen in dorpen en wijken. | 2.395 | 1.236 | 1.159 | |||
| Jeugd | Opvangen kosten sterke opwaartse druk jeugdhulp. | 2.024 | 1.883 | 141 | |||
| Harmonisatie sportaccommodaties | Harmonisatie sportfaciliteiten buitensportverenigingen. | 828 | 828 | ||||
| IZA-middelen | Middelen voor het Integraal Zorgakkoord (IZA). Het Integraal Zorgakkoord (IZA) heeft als doel de zorg voor de toekomst goed, toegankelijk en betaalbaar te houden. | 17 | 17 | ||||
| Ambitieruimte raadsperiode 2026-2030 | Deze reserve geeft de nieuwe gemeenteraad en het college in de periode 2026 – 2030 ruimte voor eigen ambities. | 3.315 | 3.315 | ||||
| Sociaal plein | Deze reserve is ingesteld om een vervolg te kunnen geven aan het maatschappelijk initiatief Het Sociaal plein. | 800 | 800 | ||||
| Reserve financiële ruimte 2025 | De reserve is ingesteld voor de overheveling van niet bestede middelen in 2025 zodat deze in 2026 en/of 2027 besteed kunnen worden. | 1.039 | 279 | 760 | |||
| Herstelagenda | De reserve is ingesteld om mogelijke tekorten op de uitgaven binnen de meerjarige regeling verstrekking specifieke uitkeringen aardbevingsgebied Groningen 2024–2030 op te vangen. De reserve wordt jaarlijks gevoed middels een Decentralisatie-Uitkering met het bedrag dat het Rijk aanhoudt voor de Loon- en Prijsontwikkeling (LPO). | 469 | 469 | ||||
| Toekomstige tekorten | Deze reserve is bedoeld als incidentele buffer om financiële risico’s en toekomstige tekorten tijdelijk op te vangen. Hiermee ontstaat enige financiële ruimte om de komende jaren zorgvuldig afwegingen te maken over aanvullende maatregelen en financiële keuzes. | 4.000 | 4.000 | ||||
| CDOKE | Vanaf 2027 worden de CDOKE-middelen onderdeel van het gemeentefonds en blijven niet bestede middelen niet automatisch beschikbaar voor energie- en duurzaamheidsopgaven. Met de instelling van de reserve CDOKE kunnen deze middelen ook in latere jaren voor dit doel worden ingezet, conform besluitvorming Voorjaarsnota 2026. | 2.053 | 2.053 | ||||
| Realisatiestimulans | In de jaarrekening 2025 is bij de resultaatbestemming besloten om de middelen uit de specifieke uitkering Realisatiestimulans te storten in een reserve. Deze middelen kunnen worden ingezet ter ondersteuning van de woningbouwopgave. | 1.500 | 1.500 | ||||
| Afschrijvingsreserves | |||||||
| Stimulering kinderopvang Hoogezand | Deze reserve vloeit voort uit investeringen voor kinderopvang en peuterspeelzalen bij scholen voor het basisonderwijs en is bestemd ter dekking van de afschrijvingslasten. | 60 | 4 | 56 | |||
| Buiten peuterbad de Kalkwijck | Deze reserve vloeit voort uit het raadsbesluit om een investeringskrediet van € 115.000 beschikbaar te stellen voor de realisatie van een buiten peuterbad bij sportcentrum de Kalkwijck (Voorjaarsnota 2007). | 44 | 4 | 41 | |||
| MFA Westerbroek | Op basis van het raadsbesluit van 27 januari 2014 (voordracht nr. 011) is besloten een restant stelpost van € 170.000 om te zetten in een bestemming reserve ter dekking van een deel van de kapitaallasten van een nieuw MFA Westerbroek. | 139 | 4 | 134 | |||
| Slochterhaven | Deze reserve is ingesteld om de toekomstige afschrijvingslasten te dekken die voortkomen uit de investering Slochterhaven. | 241 | 13 | 228 | |||
| Overkluizing Slochteren | Deze reserve is bestemd om de toekomstige afschrijvingslasten te dekken die voortkomen uit de investering overkluizing Slochterhaven. | 49 | 3 | 46 | |||
| Terreininrichting KC De Vosholen Hoogezand | De eenmalig beschikbare middelen 2013 (openbare verlichting) en 2015 (terreininrichting) zijn omgezet in een reserve ter dekking van de afschrijvingslasten van deze investeringen in het Ketelhuis. | 102 | 7 | 95 | |||
| Scholenprogramma | Deze in 2021 gevormde reserve dient ter dekking van een deel van de afschrijvingslasten van de investeringen die voortvloeien uit het scholenprogramma. | 2.649 | 109 | 2.540 | |||
| Huisvesting Midwerk | Deze in 2023 gevormde reserve dient ter dekking van een deel van de afschrijvingslasten van de investeringen die voortvloeien uit de nieuwbouw Midwerk. | 1.063 | 305 | 758 | |||
| Gebiedsontwikkeling Slochterhaven | Deze bestemmingsreserve is bestemd om de toekomstige afschrijvingslasten te dekken die voortkomen uit de investeringen gebiedsontwikkeling Slochterhaven. | 1.005 | 27 | 978 | |||
| Investeringen Wegen | Deze bestemmingsreserve is ter dekking van de toekomstige afschrijvingslasten die voortkomen uit de investeringen wegen 2024-2031. | 225 | 22 | 203 | |||
| Ford Transit Midwerk | Deze in 2024 gevormde reserve dient ter dekking van de afschrijvingslasten van de investering Ford Transit Midwerk. | 17 | 2 | 15 | |||
| Totaal bestemmingsreserves | 39.624 | 2.673 | 4.431 | 37.866 | |||
| Resultaat | |||||||
| saldo rekening / begroting | 1.525 | 776 | 2.301 | ||||
| Totaal resultaat | 1.525 | 776 | 2.301 | ||||
| Totaal eigen vermogen | 58.961 | 3.449 | 4.496 | 57.913 | |||
4.8 Overzicht reserves en voorzieningen
| Omschrijving (bedragen x € 1.000) | Nut, noodzaak en bestaansrecht | Stand 31-12-2026 | Storting 2027 | Onttrekking 2027 | Aanwending 2027 | Stand 31-12-2027 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voorzieningen - verplichtingen en verliezen | |||||||
| APPA wethouders | De voorziening dient ter dekking van de pensioenlasten van voormalig wethouders. Als gevolg van de Wet toekomst pensioenen (Wtp) moeten de pensioenverplichtingen van (ex)-wethouders vanaf 2028 onder zijn gebracht bij het ABP (Algemeen Bestuurlijk Pensioenfonds). De overdracht aan het ABP moet uiterlijk 31 december 2027 zijn afgerond. De opgebouwde voorziening wordt gebruikt voor de inkoop bij ABP. | 7.180 | 261 | 0 | 237 | 7.204 | |
| Verlofsparen | Deze voorziening is ingesteld conform artikel 44 lid 1c BBV en dient ter dekking van het aangemerkt spaarverlof op het moment dat dit wordt opgenomen. | 422 | 55 | 0 | 55 | 422 | |
| RVU | Gemeenten zijn verplicht om vanaf 2024 een voorziening te hebben voor de financiële verplichting die zij hebben op basis van de RVU-regeling voor medewerkers die deelnemen aan de RVU, voor alle jaren tot aan de AOW-leeftijd. | 392 | 259 | 0 | 316 | 334 | |
| RVU en verlofsparen (Midwerk) | Gemeenten zijn verplicht om vanaf 2024 een voorziening te hebben voor de financiële verplichting die zij hebben op basis van de RVU-regeling voor medewerkers die deelnemen aan de RVU (CAO Sociale werkvoorziening), voor alle jaren tot aan de AOW-leeftijd. | 253 | 0 | 0 | 0 | 253 | |
| Totaal voorzieningen - verplichtingen en verliezen | 8.247 | 575 | 0 | 608 | 8.214 | ||
| Risicovoorzieningen | |||||||
| Stadscentrum Hoogezand | Deze voorziening is ingesteld om de kosten van saneringen te dekken die gedaan worden in het centrumgebied van Hoogezand. De gesaneerde gronden worden ingebracht in de grondexploitatie Stadshart Hoogezand. | 361 | 0 | 0 | 0 | 361 | |
| Totaal risicovoorzieningen | 361 | 0 | 0 | 0 | 361 | ||
| Egalisatievoorzieningen | |||||||
| Groot onderhoud gebouwen | Deze voorziening is in 2019 gevormd op basis van het meerjaren onderhoudsplan. Op basis van de meerjarenbegroting is bepaald hoe groot de voorziening moet zijn en hoe hoog de jaarlijkse stortingen moeten worden om het groot onderhoud van de komende tien jaar te kunnen dekken. | 2.615 | 1.178 | 0 | 1.227 | 2.567 | |
| Rioolheffing egalisatievoorziening | Deze voorziening is bedoeld voor het opvangen van tekorten en hierdoor de stijging van tarieven te temperen. Voorziening is ingesteld conform artikel 44 lid 2 BBV. | 3.585 | 0 | 586 | 0 | 2.999 | |
| Afvalstoffen | Deze voorziening dient voor het opvangen van prijsschommelingen in het tarief van de afvalstoffenheffing. Voorziening is ingesteld conform artikel 44, lid 2 BBV. | 1.892 | 0 | 0 | 0 | 1.892 | |
| Groot onderhoud wegen | Het doel van deze voorziening is het dekken van de jaarlijkse kosten van groot onderhoud van de verhardingen. Voorziening is ingesteld conform artikel 44, lid 1c BBV. | 2.226 | 2.845 | 0 | 4.045 | 1.026 | |
| Totaal egalisatievoorzieningen | 10.318 | 4.023 | 586 | 5.272 | 8.484 | ||
| Voorzieningen toekomstige investeringen | |||||||
| Rioolheffing vervangingsinvesteringen | Spaarbedragen voor toekomstige investeringen mogen in het riooltarief worden opgenomen als de eerste aanleg van uitbreidingsinvesteringen in de grondexploitatie is gedekt. Voorziening is ingesteld conform artikel 44, lid 1d BBV. | 6.807 | 0 | 0 | 6.807 | 0 | |
| Renovatie 2 tennisbanen TCM | Het doel van deze voorziening is het dekken van de kosten van renovatie van de twee tennisbanen van TCM Muntendam. | 50 | 0 | 0 | 0 | 50 | |
| Totaal voorzieningen toekomstige investeringen | 6.857 | 0 | 0 | 6.807 | 50 | ||
| Voorzieningen middelen van derden | |||||||
| Afkoop onderhoud graven | Deze voorziening dient voor het reserveren van ontvangen afkoopsommen van nabestaanden. Aanwending vindt plaats ten behoeve van het onderhoud van graven. Voorziening is ingesteld conform artikel 44, lid 2 BBV. | 875 | 409 | 0 | 227 | 1.057 | |
| Onderhoud station Kropswolde | Betreft een voorziening waarin jaarlijks het van de huurders van dit pand ontvangen bedrag wordt gestort voor het onderhoud van het gebouw. | 21 | 2 | 0 | 0 | 23 | |
| Het andere monument | Deze voorziening is bedoeld om de instandhouding van het kunstwerk te borgen, zodat onderhoud, beheer en eventuele vervanging niet ten laste komen van de algemene middelen. | 39 | 0 | 0 | 0 | 39 | |
| Totaal voorzieningen middelen van derden | 935 | 411 | 0 | 227 | 1.119 | ||
| Totaal voorzieningen | 26.718 | 5.009 | 586 | 12.915 | 18.228 | ||
| Voorzieningen in mindering op activa | |||||||
| Omschrijving (bedragen x € 1.000) | Nut, noodzaak en bestaansrecht | Stand 31-12-2026 | Storting 2027 | Onttrekking 2027 | Aanwending 2027 | Stand 31-12-2027 | |
| Voorzieningen - verplichtingen en verliezen | |||||||
| Grondexploitatie Veenlaan Slochteren | Deze voorziening is ingesteld ter dekking van verwachte verliezen van deze grondexploitatie. De voorziening wordt jaarlijks geactualiseerd middels de MPG. | 2.340 | 45 | 0 | 0 | 2.385 | |
| De Vosholen II deelplan 2 | Deze voorziening is ingesteld ter dekking van verwachte verliezen van deze grondexploitatie. De voorziening wordt jaarlijks geactualiseerd middels de MPG. | 807 | 16 | 0 | 0 | 823 | |
| Centrumplan Muntendam | Deze voorziening is ingesteld ter dekking van verwachte verliezen van deze grondexploitatie. De voorziening wordt jaarlijks geactualiseerd middels de MPG. | 655 | 13 | 0 | 0 | 668 | |
| Werfkade Hoogezand | Deze voorziening is ingesteld ter dekking van verwachte verliezen van deze grondexploitatie. De voorziening wordt jaarlijks geactualiseerd middels de MPG. | 113 | 2 | 0 | 0 | 115 | |
| Vrijkomende locaties: | De voorzieningen zijn ingesteld ter dekking van verwachte verliezen van deze deelexploitaties. Op basis van de ontwikkelingen worden deze verliesvoorzieningen jaarlijks geactualiseerd. | ||||||
| 2a Poststraat Siddeburen | 14 | 0 | 0 | 0 | 14 | ||
| 2b Singellaan Siddeburen | 14 | 0 | 0 | 0 | 14 | ||
| 3a Astronautenlaan Hoogezand | 96 | 2 | 0 | 0 | 98 | ||
| 3b Zonneweg Hoogezand | 257 | 5 | 0 | 0 | 262 | ||
| 4b Boswijklaan Sappemeer | 263 | 5 | 0 | 0 | 268 | ||
| 9b Troelstralaan Hoogezand | 31 | 1 | 0 | 0 | 31 | ||
| 10c Twee Kerspelenweg Slochteren | 13 | 0 | 0 | 0 | 13 | ||
| 15a Troelstralaan Meeden | 47 | 1 | 0 | 0 | 48 | ||
| Zuiderweg Slochteren | 63 | 1 | 0 | 0 | 64 | ||
| Totaal voorzieningen - verplichtingen en verliezen | 4.713 | 91 | 0 | 0 | 4.805 | ||
| Risicovoorzieningen | |||||||
| Lening NNTTM | Deze voorziening is gevormd ter dekking van het risico van deze verstrekte lening aan de Noord-Nederlands Trein & Tram Museum (NNTTM) te Zuidbroek. | 97 | 0 | 1 | 0 | 96 | |
| Gemeentelijke kredietbank | Door middel van deze voorziening worden de risico’s afgedekt in verband met het niet terugontvangen van verstrekte leningen door de gemeentelijke kredietbank. | 48 | 10 | 0 | 2 | 56 | |
| Dubieuze debiteuren belastingen | Door middel van deze voorziening wordt het risico op oninbare vorderingen van belastingdebiteuren afgedekt. | 367 | 214 | 0 | 214 | 367 | |
| Dubieuze debiteuren sociale zaken | Deze voorziening is gevormd in het kader van de herwaardering van de debiteuren sociale zaken naar aanleiding van de invoering van de Wet Werk en Bijstand (WWB). Door middel van deze voorziening wordt het risico op oninbare vorderingen afgedekt. | 1.915 | 300 | 300 | 0 | 1.915 | |
| Dubieuze debiteuren Financiën | Door middel van deze voorziening wordt het risico op oninbare vorderingen van overige privaatrechtelijke debiteuren afgedekt. | 213 | 25 | 0 | 25 | 213 | |
| Totaal risicovoorzieningen | 2.640 | 549 | 301 | 241 | 2.648 | ||
| Totaal risicovoorzieningen | 7.354 | 640 | 301 | 241 | 7.452 | ||
| Totaal Generaal Voorzieningen | 34.072 | 5.649 | 886 | 13.155 | 25.680 | ||
Meerjarig verloop reserves en voorzieningen
Terug naar navigatie - 4.8 Overzicht reserves en voorzieningen - Meerjarig verloop reserves en voorzieningen| Omschrijving (bedragen x € 1.000) | Stand 31-12-2026 | Storting 2027 | Onttrekking of aanwending 2027 | Stand 31-12-2027 | Storting 2028 | Onttrekking of aanwending 2028 | Stand 31-12-2028 | Storting 2029 | Onttrekking of aanwending 2029 | Stand 31-12-2029 | Storting 2030 | Onttrekking of aanwending 2030 | Stand 31-12-2030 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Algemene reserve | 17.812 | 65 | 17.747 | 65 | 17.682 | 65 | 17.617 | 65 | 17.552 | ||||
| Bestemmingsreserves | 39.624 | 2.673 | 4.431 | 37.866 | 4.630 | 2.119 | 40.376 | 1.761 | 1.882 | 40.255 | 2.002 | 1.730 | 40.526 |
| Saldo rekening / begroting | 1.525 | 776 | 2.301 | 9.053 | -6.752 | 14.389 | -21.141 | 16.312 | -37.453 | ||||
| Voorzieningen | 34.072 | 5.649 | 14.041 | 25.680 | 5.361 | 5.002 | 26.039 | 5.925 | 5.650 | 26.314 | 5.960 | 6.288 | 25.986 |
| Totaal | 93.033 | 9.098 | 18.537 | 83.594 | 9.991 | 16.239 | 77.345 | 7.686 | 21.987 | 63.045 | 7.962 | 24.395 | 46.611 |